6 porad jak fotografować dzieci - Fotofachman

6 porad jak fotografować dzieci

Dzieci rosną bardzo szybko. Ulotne chwile i rozwój naszych pociech łatwo jest zatrzymać za pomocą zdjęć, które będziemy oglądać przez lata. Warto zadbać o to, aby ujęcia były piękne i wyjątkowe. Fotografia dzieci nie zawsze jest jednak łatwa. Dzięki naszym prostym i skutecznym poradom wykonasz niepowtarzalne i wyjątkowe zdjęcia niezależnie od miejsca.

1. Szukaj inspiracji

Dzięki Internetowi, mediom społecznościowym i tematycznym blogom mamy dostęp do nieograniczonej ilości pomysłów na przepiękne fotografie. Fajnie jest z tego korzystać. Szczególnie, jeśli nie mamy doświadczenia w robieniu zdjęć, ale zależy nam na tym, żeby wychodziły jak najlepiej. Sprawdzimy też, które ujęcia i kompozycja podoba nam się najbardziej. Będzie to doskonały impuls do wzięcia aparatu do ręki i zorganizowania małej sesji zdjęciowej maluchowi. Super zabawa gwarantowana! Nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla rodziców.

2. Zwróć uwagę na kilka aspektów


Musimy być świadomi, że niestety nie ma jednego uniwersalnego przepisu na doskonałe fotografowanie. Najlepiej sprawdzi się metoda prób i błędów. Im więcej zdjęć będziemy robić, tym lepiej będą nam wychodzić. Jednak w każdym przypadku warto zwrócić uwagę na:

– perspektywę,
– odpowiednio ustawiony kadr (przede wszystkim prosto),
– spójne tło – nie chcemy, aby niepotrzebne przedmioty zaburzyły ostateczny efekt,
– kompozycję.

3. Nie rezygnuj ze spontaniczności

Dzieci są ruchliwe, radosne i często nieprzewidywalne, dlatego każde zdjęcie z ich udziałem może być naprawdę unikatowe. Nie próbujmy na siłę ustawiać naszych pociech, szczególnie tych młodszych tylko dlatego, żeby zrobić perfekcyjne ujęcie. Sztuczność od razu będzie widoczna, a nie o to nam przecież chodzi. Sztywnym regułom mówimy stanowcze nie – o wiele lepiej postawić na spontaniczność i naturalność, bo po prostu takie są dzieci i takie powinny być zdjęcia z ich udziałem.

4. Korzystaj z naturalnego światła

W fotografii bardzo ważne jest właściwe światło, które znacząco wpłynie na jakość fotek. W miarę możliwości używajmy tego naturalnego i raczej zrezygnujmy z lampy błyskowej, która tworzy nieestetyczne cienie i może rozproszyć malucha.

5. Przykuj uwagę dziecka

Najmłodsze pociechy nie zawsze są zainteresowane pozowaniem, kiedy, np. pochłania je zabawa. W tym celu postarajmy się zainteresować dziecko, aby spojrzało w naszą stronę, gdy wykonujemy zdjęcia. Możemy trzymać na wysokości aparatu jego ulubioną zabawkę albo grającą książeczkę.

6. Regularnie wywołuj zdjęcia

Pstrykanie fotek to tylko chwila. Po jakimś czasie uzbiera nam się naprawdę spora ilość zdjęć. Najlepiej od razu po wykonaniu serii, wykasować ujęcia, które nie wyszły, a także co jakiś czas wywoływać fotografie. W przeciwnym razie łatwo o nich zapomnimy, a dysk komputera lubi płatać figle. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze można skorzystać z szybkiego wywoływania zdjęć online. Wystarczy kilka chwil, aby zamówić przepiękne, wysokiej jakości odbitki. Szczególnie że mając dzieci, trudno jest wygospodarować czas na szukanie odpowiedniego zakładu fotograficznego, który nie zawsze znajduje się w sąsiedztwie naszego domu.

DO GÓRY