Pamiątki z wakacji - jak robić zdjęcia, żeby najlepiej oddawały wspomnienia? - Fotofachman

Pamiątki z wakacji – jak robić zdjęcia, żeby najlepiej oddawały wspomnienia?

Wybierasz się na urlop i chcesz przywieźć z niego jak najwięcej pamiątek w postaci urokliwych obrazów, uchwyconych za pomocą aparatu w smartfonie? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak robić zdjęcia na wakacjach, ten wpis powstał właśnie z myślą o Tobie!
Zdjęcia panoramiczne

Dobre praktyki w zakresie tworzenia urlopowych fotografii

Z pozoru prosta czynność, jaką jest robienie zdjęć, bywa bardzo złożona. Dzisiaj większość z nas nie potrzebuje mieć ze sobą na wakacjach profesjonalnego aparatu fotograficznego – w większości przypadków spontaniczne obrazy cyfrowe można tworzyć za pomocą smartfona. Aby jednak zdjęcia z wakacji, jakie tworzymy z udziałem telefonu komórkowego, prezentowały się możliwie jak najlepiej, warto zapoznać się z kilkoma użytecznymi wskazówkami.

Aby nasze fotograficzne pamiątki cieszyły oko, warto zachować odpowiednie proporcje nieba do ziemi. Zbyt duży udział gruntu na przestrzeni całego kadru może zaburzać kompozycję. Jedną z najczęściej zalecanych praktyk jest zachowywanie proporcji 2:1, gdzie 1/3 fotografii zajmuje powierzchnia ziemi, a 2/3 obiekt bądź strefa, którą chcemy uwiecznić. Aby jak najlepiej zachować ten układ, można w aplikacji aparatu włączyć siatkę, która pomoże w kadrowaniu.

Korzystanie z dodatkowych opcji aparatu – zawsze na plus!

Cykając fotki podczas wakacji, zazwyczaj tworzymy spontaniczne ujęcia. Jeśli jednak okoliczności na to pozwalają, to warto zapoznać się z trybem manualnym, znanym także pod nazwą PRO. Stosowanie dodatkowych ustawień jest szczególnie zasadne wówczas, gdy tryb automatyczny powoduje, że zdjęcia są mniej wyraziste i atrakcyjne pod względem wizualnym. W opcjach znajdziemy takie pozycje, jak chociażby balans bieli, który pomoże nam w dobraniu odpowiedniego odcienia barw. W nowoczesnych smartfonach mamy do dyspozycji również dużo gotowych ustawień (presetów), które mogą sprawić, że nasze pamiątki z wakacji nie tylko będą przywoływały dobre wspomnienia, ale też będą zachwycały swoją ekspozycją.

Kiedy spędzamy urlop z bliską osobą i chcemy tworzyć wspólne ujęcia, narzędziem, które może pomóc, jest prosty i tani selfiestick. To przydatne urządzenie pozwoli na wykonanie lepszych zdjęć niż te, które powstają “z ręki” – zwłaszcza gdy chcemy w kadrze uchwycić również tło.

DO GÓRY