Jak przedłużyć życie starym odbitkom? - Fotofachman

Jak przedłużyć życie starym odbitkom?

Fotografie rodzinne, często przekazywane z pokolenia na pokolenie – te stare, na których widoczne są wizerunki bliskich i ważnych miejsc sprzed lat, mają niezwykle wysoką wartość sentymentalną. Z czasem jednak niszczeją, a ich oglądanie może sprawiać nie lada trudność. Stare odbitki zdjęć można jednak zachować w pożądanej formie na bardzo długi czas – wystarczy zastosować się do kilku uniwersalnych praktyk, które można wykonać samodzielnie.

Jak w dobrym stanie zachować stare odbitki?

Z pomocą przychodzi nam technologia cyfrowa, która stale rozwija się i umożliwia uzyskiwanie naprawdę dobrych efektów w obróbce zdjęć. Nawet zniszczone, lekko spłowiałe fotografie mogą odzyskać dawny blask z zastosowaniem nowoczesnych aplikacji mobilnych, do których obsługi nie potrzeba żadnych technicznych umiejętności.

Tego typu oprogramowanie może być darmowe. Pozwala na szybki, automatyczny retusz oraz bezinwazyjną naprawę skanu starej odbitki zdjęcia jedynie z wykorzystaniem smartfona z tylnym aparatem. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą samodzielnie dostosowywać barwy oraz stopień redukcji zniszczeń, aby móc cieszyć się zachowanymi fotografiami w optymalnym stanie.

Innym sposobem jest wykonanie zapisu cyfrowego, do którego wystarczy nam standardowy skaner, który jest dostępny w większości domowych urządzeń drukujących. Odbitka w formie pliku graficznego może zostać ponownie wydrukowana, tym razem na trwalszym papierze, a następnie zamieszczona w rodzinnym albumie ze zdjęciami.

Profesjonalna reprodukcja starych fotografii

W przypadku odbitek, które są mocno zniszczone – wypłowiałe, porozrywane, popękane – warto skorzystać z pomocy profesjonalnej pracowni fotograficznej. Renowacja i reprodukcja starych zdjęć odbędzie się z zastosowaniem specjalistycznego oprogramowania do obróbki grafiki, a “naprawiona” odbitka będzie mogła na nowo budzić pozytywne wspomnienia. Korzystanie z pomocy fachowców w tym zakresie stanowi gwarancję, że jakość usługi będzie naprawdę przyzwoita, a zdjęcia będziemy mogli zachować na długie lata.

DO GÓRY