6 sposobów na efektowne fotografie uliczne - Fotofachman

6 sposobów na efektowne fotografie uliczne

Fotografia uliczna to bardzo interesujący i ekscytujący rodzaj zdjęć. Wymaga on jednak pewnej praktyki oraz wprawy, by wykonane kadry były naprawdę satysfakcjonujące, a także aby przekazywały jakąś historię. Liczy się skupienie, szybkość działania oraz oko obserwatora. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby zdjęcia uliczne stały się naprawdę udane.

zdjęcie: Zuzanna Filipiak | IG: @roksune

Mniejszy sprzęt ułatwia pracę

Bardzo często chcemy posiadać największy i najcięższy sprzęt, bo to on świadczy o naszym profesjonalizmie. W fotografii ulicznej jednak nie wielkość czy waga aparatu się liczą, a to z kilku podstawowych względów. Przede wszystkim, jeśli jest on lekki, to będziemy w stanie dłużej z nim pracować i nie poczujemy się zmęczeni. Ponadto mały sprzęt nie rzuca się w oczy aż tak jak wielka lustrzanka z długim obiektywem. W tym przypadku warto postawić właśnie na taką dyskrecję, nie pokazując przechodniom, że jesteśmy fotografami.

Bądź częścią tłumu

Większość z nas nie lubi pozować do zdjęć i wstydzi się, gdy ktoś wyjmuje aparat, próbując uwiecznić nas na fotografii. To samo dzieje się, gdy wykonujemy kadry uliczne. Lepiej jest wtopić się w tłum, nie pokazując, że jest się fotografem. Obserwujmy, ale nie dominujmy innych. Zarówno nasze zachowanie, jak i strój powinny być dyskretne. Bardziej wiarygodne, a co za tym idzie, lepsze zdjęcia to takie, kiedy sami nie rzucamy się w oczy innych.

Dostrzegaj kolor w szarości

Nie da się ukryć, że postrzegamy świat w kolorach i pragniemy, żeby zdjęcia uliczne były jak najbardziej wiarygodne oraz zgodne z rzeczywistością. Dlatego też warto postawić akcent na kolor, choć oczywiście fotografie czarno-białe nie są zakazane. Mimo to utrzymanie prawdziwej kolorystyki umożliwi dokładniejsze i realne odwzorowanie tego, co się widziało w danym momencie. Poza tym taki zdjęcia mogą stać się dynamiczne, przykuwać wzrok na dłużej. Wystarczy, że w postprodukcji popracujemy nieco nad kolorami, sprawiając, że będą one jeszcze ciekawsze.

Ucz się cierpliwości i dokładności

Czasami jest tak, że wystarczy chwila, by znaleźć ten wyjątkowy moment i uchwycić go w kadrze. Jednak w niektórych sytuacjach musimy wykazać się większą cierpliwością, czekając w jednym miejscu, obserwując innych albo po prostu idąc przed siebie, szukając doskonałego obiektu, jaki uczyni fotografię naprawdę interesującą. Nie ma zasady, co do długości, jaką należy odczekać, aż wykona się perfekcyjne zdjęcie. Jednak warto wykazać się cierpliwością oraz szybkością działania, bo idealny kadr może trwać krótką chwilę, której się nie odtworzy.

Zwracaj uwagę na światło

Niezależnie od sytuacji i gatunku fotografii zawsze dobrze jest zwracać uwagę na światło, które nadaje plastyczności kadrom. To samo w przypadku zdjęć ulicznych. Obserwujmy pogodę oraz szukajmy cieni. To one sprawiają, że fotografie zyskują na niebanalnym charakterze, są interesujące oraz oryginalne. Nie prześwietlajmy ich, bo niechcący coś może umknąć naszej uwadze – wprost przeciwnie, warto czasem lekko przyciemnić zdjęcie. Szukajmy kształtów, które uczynią kadry naprawdę spektakularnymi.

Ćwicz i ucz się od profesjonalistów

Teoria jest bardzo istotna, dlatego trzeba ją przyswoić, by działać świadomie. Jednak fotografii ulicznej nie nauczymy się w żaden inny sposób jak właśnie poprzez praktykę. To trening czyni mistrza. Wyjdź na ulicę z aparatem i daj się ponieść wyobraźni. By szukać inspiracji, obserwuj także profesjonalistów – oglądaj ich albumy, czytaj blogi. Z takim bagażem wiedzy z pewnością szybko opanujesz sztukę fotografii ulicznej.

DO GÓRY