Dlaczego warto robić zdjęcia dokumentowe? - Fotofachman

Dlaczego warto robić zdjęcia dokumentowe?

Zdjęcia do dokumentów mają bardzo określone i restrykcyjne zasady w kwestii ich wykonania, których nie można naruszać. Być może to sprawia, że tak wiele osób unika chodzenia do fotografa oraz wykonywania zdjęć do dokumentów. Choć są one niezwykle ważne, ponadto stanowią w wielu sytuacjach naszą wizytówkę, to bardzo często odwlekamy ich aktualizowanie, korzystając ze starych fotografii. Dlaczego naprawdę warto je robić?

Po co iść do fotografa?

Wiele osób nie lubi pozować przed obiektywem. Być może to jedna z przyczyn, przez które zarówno kobiety, jak i mężczyźni unikają wizyty w studiu fotograficznym, żeby wykonać zdjęcia do dokumentów. Niektórzy próbują zrobić je samodzielnie, wykorzystując jasną ścianę w domu, inni z kolei są wierni jednej fotografii wykonanej kilkanaście lat wcześniej i nieustannie ją używają ją do różnych dokumentów. Dlaczego więc powinniśmy się wybrać do profesjonalnego fotografa? Ponieważ nie wolno zapominać, że zdjęcia do dokumentów mają określone wymagania, które są doskonale znane fotografom. Chodzi zarówno o wymiary fotografii, jak i sam sposób pozowania. Fotograf zna formę oraz wie, jak powinna ona wyglądać. Wybierając się do niego, unikamy odrzucenia przez urzędników starego bądź źle wykonanego zdjęcia, tym samym narażając się na dodatkowe koszty. Ponadto prawne normy mówią o tym, że fotografie należy wykonywać maksymalnie 6 miesięcy wcześniej.

Dobre wrażenie na pracodawcy

Wszyscy wiedzą, jak ważne jest profesjonalnie przygotowane CV. To jeden z tych elementów, dzięki któremu można zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy. W dokumencie tym nie liczy się wyłącznie to, co zostało napisane. Istotną okazuje się także fotografia, którą wybieramy, żeby się zaprezentować. Bardzo często popełniamy wiele błędów, wybierając tę niewłaściwą. W takich sytuacjach wybawieniem będzie dobrze wykonane zdjęcie dokumentowe. Unikajmy fotografii z wakacji, imprez rodzinnych czy znanym wszystkim selfie. Lepiej ubrać się elegancko oraz udać się do profesjonalisty. Dzięki temu zyskamy atrakcyjne i dobre zdjęcie. Przyda się ono także na wiele okazji, ponieważ najczęściej oprócz wersji wywołanej, otrzymuje się także elektroniczną. To inwestycja w czas i swoją przyszłość.

Przydatność na każdą okazję

Jeśli przekonamy się do pozowania przed obiektywem fotografa, a więc do wykonywania zdjęć dokumentowych, to łatwiej będzie się dostosować do sytuacji, gdzie nagle pojawi się konieczność wyrobienia nowego dokumentu ze zdjęciem. Jest wiele możliwości – fotografie przydadzą się nie tylko do dowodu osobistego, CV czy prawa jazdy. Może się wydarzyć, że zaplanujemy wymarzone wakacje, do których konieczny okaże się paszport czy wiza. Wtedy też trzeba się wybrać do fotografa. Legitymacje, identyfikatory do pracy, bilety miesięczne – w wielu różnorodnych sytuacjach po prostu potrzebujemy dobrze wykonanego zdjęcia do dowodu bądź prawa jazdy.

Jak pozować, żeby zdjęcia wyszły korzystnie?

Aby zdjęcie biometryczne tj. do prawa jazdy lub paszportu się udało i żebyśmy sami je polubili, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim wiedząc o wizycie u fotografa, warto dzień wcześniej nie imprezować, nie pić alkoholu, nie przemęczać się zbyt mocno fizycznie, a także lepiej zadbać, by nie zarwać poprzedzającej nocki. Dzięki temu będziemy wypoczęci oraz w dobrym nastroju. Ponadto makijaż nie powinien być zbyt wyzywający, a raczej taki, który zatuszuje drobne niedoskonałości, w tym podkreśli atuty naszego wyglądu. To samo z fryzurą. Włosy powinny być świeżo umyte i ułożone tak, jak najczęściej nosimy. Biżuteria czy piercing nie mogą skupiać zbyt wiele uwagi, więc lepiej jest postawić na minimalizm. Stosując kilka tych wskazówek i nastawiając się pozytywnie, zwiększamy szanse, że zdjęcie będzie udane, a my sami zadowoleni.

DO GÓRY