Zdjęcia czarno-białe – czy są wciąż aktualne? - Fotofachman

Zdjęcia czarno-białe – czy są wciąż aktualne?

Klimatyczne, niosące w sobie pewną historię, budzące emocje – takie są właśnie fotografie czarno-białe. Choć współcześnie używamy aparatów cyfrowych, które umożliwiają robienie zdjęć w kolorze, to warto czasem spojrzeć na świat nieco inaczej i pozbawić go koloru, eksponując to, co nie jest tak łatwo uchwytne dla oka.

zdjęcie: Zuzanna Filipiak | IG: @roksune

O co chodzi w fotografii czarno-białej

Początki fotografii oczywiście wiążą się wyłącznie ze zdjęciami czarno-białymi. To właśnie tak wyglądały pierwsze kadry wykonywane przez fotografów w XIX wieku. I choć z czasem rozwój technologii sprawił, że można było robić kolorowe odbitki, to jednak po dziś dzień czarno-białe fotografie cieszą się wielką sympatią wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Są one jak opisywanie historii, a nie wyłącznie jej zatrzymanie. Dzięki pozbawieniu lepiej podkreślimy klimat retro i to, że coś, co właśnie oglądamy, należy już do przeszłości

Gra szarością i kontrastem

Warto zaznaczyć fakt, że w przypadku zdjęć czarno-białych nie operujemy już w żaden sposób kolorem, a wyłącznie plamą szarości i to na niej pracujemy. W tym przypadku fotograf ma za zadanie oderwać się od rzeczywistości, jak najkreatywniej podejść do otaczającego świata oraz skupić się na takich aspektach zdjęcia, jak jego jasność, faktura, tonalność czy kontrast. To właśnie kreatywnością trzeba się wykazać, wykonując czarno-białe kadry. Dlaczego? Oba kolory – czerń oraz biel – nie mają ani barwy, ani nasycenia. Zatem fotograf może pracować wyłącznie na jednej zmiennej, jaką jest jasność. To za jej sprawą ukażemy świat w zupełnie innym wydaniu.

Czy fotografia czarno-biała jest trudna?

Bez dwóch zdań fotografia czarno-biała jest bardzo ciekawa, pouczająca i pobudzająca wyobraźnię. Jednak będzie ona także wymagająca, bo nie chodzi wyłącznie o usunięcie koloru z barwnego zdjęcia. Musimy być czujni, otwarci czy kreatywni. Na szczęście jednak można to spokojnie wypracować z czasem. Ten rodzaj fotografii nie ogranicza nas do wyłącznie jednej kategorii zdjęć. Możemy fotografować naprawdę wszystko, co tylko nam się spodoba. Niektóre zdjęcia wymagają konwencji czarno-białej, jednak pozostałe dają nam otwartą furtkę. Wykonując kadry, warto robić je w formacie RAW, dzięki czemu mamy pełną swobodę w obróbce i wyciąganiu z fotografii tego, co naprawdę warte uwagi.

Dlaczego warto stawiać na zdjęcia czarno-białe?

Argumentów za tym, że warto robić fotografie czarno-białe jest całe mnóstwo i wszystko zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy w wykonywanych zdjęciach. Dzięki takiej kolorystyce łatwiej  zapanować nam nad cerą – jej odcieniem, który niekiedy jest różnorodny, czy niedoskonałościami, a także nad samym modelowaniem twarzy. Ponadto kontrast pomiędzy czernią oraz bielą pomaga w nadaniu surowego charakteru obiektu fotografowanego, podkreślając to, na czym nam zależy. To gratka dla osób, które uwielbiają podkreślać faktury czy wzory – dzięki czarno-białym zdjęciom jesteśmy w stanie uwypuklić najmniejszy detal uwiecznianej architektury. Pozwala ona także wyeksponować emocje, które odgrywają tak wielką rolę na fotografiach oraz daje możliwość skupienia się na tym, na czym nam zależy bez rozpraszania uwagi innymi rzeczami.

DO GÓRY