Na jakim papierze warto drukować zdjęcia? - Fotofachman

Na jakim papierze warto drukować zdjęcia?

Bez dwóch zdań warto wywoływać zdjęcia, by wracać potem wspomnieniami do pięknych chwil i dzielić się nimi z bliskimi. Wykonywanie papierowych odbitek jest coraz tańsze oraz wygodniejsze. Najpierw następuje selekcja zdjęć, a po niej nadchodzi moment ważnej decyzji, która często okazuje się nie łatwa. Wyzwaniem staje się wybór odpowiedniego papieru.

Odbitki na papierze błyszczącym

Jednym z podstawowych rodzajów papieru fotograficznego to ten z połyskiem. To jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań, które cieszy się od lat wielką sympatią wśród osób wywołujących zdjęcia. Nie bez powodu ludzie lubią wywoływać na nim zdjęcia. Przede wszystkim jego powierzchnia jest pozbawiona jakiejkolwiek faktury, co czyni ją zupełnie gładką. Dzięki temu zdjęcia wydają się być znacznie ostrzejsze i wyrazistsze, a ich kolory są bogatsze – obiekty fotografowane mają bardziej nasycone, intensywniejsze barwy. Odbitki na papierze fotograficznym błyszczącym będą doskonałym rozwiązaniem, jeśli tworzymy albumy do kolekcjonowania zdjęć. Przez gładką fakturę z dużym połyskiem nie nadają się one raczej do prezentowania w innych warunkach, ponieważ odbijają refleksy świetlne. Minusem papieru błyszczącego jest fakt, że łatwo się brudzi i pozostają na nim ślady palców.

Odbitki na papierze matowym

Przeciwieństwem dla papieru błyszczącego będzie matowy. Ten rodzaj także cieszy się dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony wielu pokoleń. Z pewnością wpływ na to ma jego użycie – doskonale sprawdza się on zarówno w ramkach, jak i albumach. Każdy może podziwiać piękne zdjęcia niezależnie od tego, w jakich warunkach je ogląda. Co czyni ten gatunek papieru atrakcyjnym? Na pewno jego trwałość, ponieważ powierzchnia jest odporna, choćby na drobne zarysowania, a dodatkowo estetyka, bo nie umożliwia pozostawienie śladów palców. Nie odbija on tak światła, jak papier z połyskiem, więc piękno fotografii można podziwiać w każdych warunkach – niezależnie od intensywności słońca. Niekiedy mówi się tylko o tym, że intensywność kolorów zdjęć jest nieco mniejsza niż na innych gatunkach.

Odbitki na papierze jedwabistym

Papier jedwabisty w swoich cechach charakterystycznych bardzo wyraźnie przypomina wydruk zdjęć dokonany na papierze matowym. Co go wyróżnia, to faktura, która faktycznie wydaje się być, jak jedwabisty materiał o niezwykłej klasie i szyku. Gatunek ten jest bardzo często wykorzystywany w fotografii ślubnej właśnie ze względu na elegancki charakter odbitek. Niezwykle trwały ze względu na większą sztywność oraz matowy charakter. Zdjęcia wywołane na nim, oprawione w ramę będą cieszyć oko przez długi czas i przywoływać same dobre wspomnienia.

DO GÓRY