Jak wywoływać zdjęcia ze starych odbitek? - Fotofachman

Jak wywoływać zdjęcia ze starych odbitek?

Stare fotografie są niesamowitą pamiątką i posiadają wiele wspaniałych historii. Warto jednak mieć na uwadze ich ograniczoną trwałość, przy czym nie pozwalając na to, by mogły się one zniszczyć. Z pomocą przyjdą sposoby na wywoływanie zdjęć ze starych odbitek, które przedłużą ich życie i sprawią, że będą one budzić ciepłe emocje przez wiele następnych lat.

zdjęcie: Zuzanna Filipiak | IG: @roksune

Reprodukcja starych zdjęć

Papierowe zdjęcia mają niezwykle dużą wartość dla osób, które je posiadają. Są wizualnym zapisem wielu ważnych momentów w życiu. Dotyczą nie tylko większych uroczystości, wyjazdów, lecz także  życia codziennego. Szczególnie cenne są te stare fotografie, dzięki którym można zatrzymać w pamięci wspomnienia bliskich osób czy przodków. Niestety najczęściej te wieloletnie są zniszczone, porysowane czy wyblakłe. W takich sytuacjach najlepiej wybrać się do fotografa, który dokona ich reprodukcji. Dzięki temu uzyskamy dowolną liczbę odbitek o wyjątkowo dobrej jakości – bardzo często znacznie wyższej niż starych zdjęć, ponieważ można na koniec dokonać ich retuszu oraz naprawy.

Skanowanie w zaciszu domowym

Jeśli fotografie nie są w złym stanie i nie wymagają dodatkowych korekcji, warto się zastanowić, aby żeby wykonać reprodukcję w domu. Wystarczy odpowiedni sprzęt, odrobina umiejętności oraz precyzji. Sposób ten nie jest na szczęście skomplikowany, bo mowa o zwykłym skanerze, który często jest urządzeniem wielofunkcyjnym, a także umożliwia wydruk fotografii na dowolnym papierze. Warto mieć na uwadze krótką trwałość zdjęć i ich podatność na wiele czynników zewnętrznych. Skanując je, przedłużamy ich życie. Jest to także wygodne rozwiązanie dla osób, które preferują wirtualny zapis zdjęć oraz nie mają potrzeby wywoływania ich na papierze.

Korzystanie z aplikacji

Dzisiejsze czasy i postęp technologiczny sprawiają, że każdy ma możliwość skanowania starych zdjęć, by potem móc wykonać z nich papierowe odbitki. Wiele różnorodnych aplikacji na telefon oferuje podstawowe funkcje skanera, który dedykowany jest fotografiom – szczególnie tym wieloletnim oraz zniszczonym. Proces ten ma miejsce w zaciszu domowym, nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu czy wyszukanych umiejętności. Aplikacje na komórkę pracują z lampą błyskową w telefonie i sprawiają, że zeskanowane zdjęcia pozbawione są jakichkolwiek odbłysków. To zdecydowany atut, ponieważ dzięki temu fotografie mają naprawdę wysoką jakość.

Jak wykorzystać stare fotografie?

Pytanie to mogłoby się wydawać absurdalne, bo przecież po to próbuje się uratować stare fotografie, żeby potem móc je po prostu wywołać na papierze. Jednak w dzisiejszych czasach oferta jest znacznie szersza i ciekawsza, więc warto zatrzymać się oraz zastanowić, w jaki sposób je wykorzystać. Jednym z ciekawych sposobów, jaki może zaoferować fotograf, który wykonuje reprodukcję zdjęć, jest stworzenie gotowej fotoksiążki z tych zdjęć, jakie zostały poddane skanowaniu. Innym interesującym rozwiązaniem jest wykonanie fotoobrazu, gdzie można umieścić jakąś dedykację czy pozdrowienia. Jeśli chcemy nadać charakteru i elegancji mieszkaniu, warto zastanowić się nad zamówieniem fotokalendarza ze starych fotografii. Takie niebanalne pomysły z pewnością wzbudzą wiele pozytywnych emocji zarówno u domowników, jak i osób podziwiających kreatywne podejście do zdjęć.

DO GÓRY