Jaki wybrać papier do zdjęć? - Fotofachman

Jaki wybrać papier do zdjęć?

Przy wyborze idealnej odbitki kierujemy się kilkoma aspektami: znalezieniem odpowiedniego miejsca – teraz zdjęcia możemy wywoływać również online, ceną, formatem oraz rodzajem papieru fotograficznego. Dzisiaj skupimy się właśnie na tej ostatniej kwestii, czyli jaki wybrać papier do fotografii?

Rodzaje papieru fotograficznego

Aby dokonać właściwego wyporu, najpierw musimy się dowiedzieć, jakie opcje mamy do dyspozycji. W zależności od tego, czy sami chcemy wydrukować nasze zdjęcia albo raczej wolimy zlecić to zadanie profesjonalistom, rodzaj papieru będzie się różnił. Decyzja zawsze należy jednak do nas. Oto powszechne rodzaje:

– papier błyszczący,
– papier matowy,
– papier jedwabisty.

Papier błyszczący

Jego znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim charakterystyczny połysk, który doskonale podkreśla barwy zdjęć – stają się one żywe i wyraźne. Jego atutem jest więc świetne nasycenie kolorów, ale także głębokość czerni. Dzięki temu fotografie zyskują naprawdę piękny wygląd i naturalny efekt, czyli bardzo dobrze oddają rzeczywistość. Jakie są wady papieru błyszczącego? Niestety jest on podatny na zarysowania i widoczność odcisków palców. Będzie doskonałym wyborem do zdjęć albumowych, gdzie każda fotografia ochroniona jest folią.

Papier matowy

Ten rodzaj papieru posiada nieregularną, chropowatą i drobnoziarnistą strukturę, która nie dopuszcza do pojawienia się nieestetycznych śladów, ale także odblasków. Z tego względu sprawdza się on bardzo dobrze w fotoksiążkach lub zdjęciach, które przekazujemy sobie z ręki do ręki. Jest to papier odporny na zarysowania, dlatego będzie również idealny do odbitek w większym formacie, gdzie wysoka jakość jest nie bez znaczenia. Będzie również wybierany do wszelkiego rodzaju wystaw, aby swobodnie oglądać zdjęcia z każdej strony. Wszystkie ważne dla nas uroczystości, takie jak śluby, czy jubileusze warto uwiecznić za pomocą odbitek na matowym papierze.

Papier jedwabisty

Tak naprawdę swoimi charakterystycznymi cechami jest on zbliżony do papieru matowego. Wyróżnia się jednak regularnym i mocniejszym rastrem. Doskonale oddaje też barwy i podobnie jak jego poprzednik nie powoduje powstawania odblasków, które mogą utrudnić odbiór zdjęcia. Również doskonale nada się do fotografii ślubnych, kiedy zależy nam na bardziej klasycznym i eleganckim stylu odbitek. Nie jest to jednak dobry papier do małych formatów, ponieważ raster może spowodować wrażenie ziarnistości na fotografiach.

Przy wyborze odpowiedniego papieru fotograficznego musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników: rodzaj zdjęć (krajobraz, portret, wspomnienia z urlopu itp.), format odbitek oraz przeznaczenie (album, ramki itd.). Jeżeli nie mamy dużych wymagań i po prostu chcemy wywołać nasze zdjęcia w tradycyjnym rozmiarze, wystarczy papier błyszczący. W przypadku większych oczekiwań lub bardziej specyficznych fotografii w dużym formacie polecamy papier matowy bądź jedwabny. Jeżeli drukujemy zdjęcia w domu, możemy śmiało postawić na matowe wykończenie. Prostym, szybkim i tanim sposobem jest obecnie wywoływanie zdjęć przez Internet. Dodatkowo w razie wątpliwości zawsze możemy skorzystać z porady fachowców.

DO GÓRY