Co warto fotografować zimą? - Fotofachman

Co warto fotografować zimą?

Zima jest pięknym i bardzo fotogenicznym czasem. Choć większość z nas jest przerażona wychodzeniem z aparatem na mróz, to warto się przełamać, by tworzyć magiczne kadry przez cały rok, dzięki czemu szlifując swoje umiejętności fotograficzne. Możliwości jest naprawdę wiele. Co należy mieć na uwadze?

Białe krajobrazy

Zima potrafi zaskoczyć i zamienić najzwyklejszą ulicę w naprawdę czarujące miejsce. Wszystko za sprawą śniegu, który odmienia wizerunek dosłownie wszystkiego. Wyjeżdżając na urlop czy ferie, warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą aparat, przez co w niesamowicie korzystnych wizualnie warunkach ćwiczyć swoje zdolności. Pamiętajmy, żeby mieć oczy szeroko otwarte oraz starać się wypatrywać czegoś szczególnego w otoczeniu. Jeśli zwiedzamy miasta, być może ludzie, będący tłem dla zdjęcia, sprawią, że stanie się ono niezwykłe. Gdy jedziemy w plener – np. w góry, to dobrze  szukać tego ulotnego momentu, który zbuduje magię naszej fotografii. Takie zdjęcia z zimowych wakacji możemy później wywołać bardzo łatwo online.

Portrety ze światełkami

Z pewnością wśród nas jest wielu zwolenników fotografii porterowej. Ta niezwykle ciekawa dziedzina umożliwia stworzenie pamiątkowych zdjęć naszym bliskim, sobie samym bądź obcym osobom. Zima także sprzyja tego rodzajowi fotografii. Choć niska temperatura czy padający śnieg mogą czasem odstraszać przed wyjściem z domu, to jednak warto się przełamać. Jakie będąc wyglądać te zimowe portrety? Okazują się szczególnie barwne i świetliste! Dlaczego? W okresie zimowych wakacji w miastach znajdują się choinki, kawiarnie oraz restauracje ozdobione są lampkami, a na ulicach jest wiele iluminacji aż do końca lutego. Warto wybrać się w takie miejsce, gdzie światełka stanowią tło dla zdjęcia. Najprostszy kadr stanie się wtedy naprawdę magiczny. Jeśli pada śnieg, to warto się pobawić także z nim. Fotografowanie zimą stanie się wielką przygodą i wspaniałą zabawą. Niech twój model czy modelka weźmie śnieg w ręce, wyrzuca go do góry, dmucha w niego – dzięki temu wyzwolisz nie tylko radość, sprawisz, że zdjęcia będą naprawdę autentyczne, ale także dodasz dynamizmu fotografiom. Warto upamiętnić sukces i zdjęcia z zimowych wakacji wywołać, a później umieścić w ramce bądź na honorowej ścianie.

Makrofotografia dla spostrzegawczych

Zwolennicy ciepłego domu nie muszą z niego wychodzić, by stworzyć ciekawe zimowe zdjęcia. Od wielu lat wielkim zainteresowaniem cieszy się makrofotografia, czyli dostrzeganie tego, co wydawałoby się niepozorne i małe. Warto poszukać w domu czegoś, co przykuje szczególną uwagę. Płatki śniegu na oknie, lampki świąteczne na choince, krople wody czy brokat, który pozostał po zabawie karnawałowej. Liczy się pomysł, odpowiedni kadr i zbliżenie, które ukaże coś małego, niewyobrażalnie dużym oraz pięknym. Warto poszukać inspiracji w internecie, a potem po prostu chwycić za aparat i tworzyć wspaniałe zdjęcia.

Obróbka w domowym zaciszu

Wszyscy chyba wiedzą, jak wielką rolę współcześnie odgrywa obróbka zdjęć. Fotografowanie zimą umożliwia robienie naprawdę magicznych kadrów, jednak drugą częścią sukcesu jest właśnie retusz. Nadmiar bieli, która będzie zbyt jaskrawa, może sprawić, że zdjęcie będzie przepalone. Obrabiając fotografie, trzeba zwrócić na to uwagę i w miarę możliwości minimalizować jaskrawość bieli. Pamiętajmy także o odpowiednim kadrowaniu, które wyeksponuje to, na czym nam naprawdę zależy. Jeśli bawimy się w makrofotografię, retusz zdjęć z zimowych wakacji umożliwia nam także pewne zmiany w kolorystyce. Nie warto pomijać etapu, jakim jest obróbka zdjęć. Wykonując ją dokładnie i z głową, możemy stworzyć naprawdę małe-wielkie dzieła sztuki!

DO GÓRY