Tajniki idealnego selfie - Fotofachman

Tajniki idealnego selfie

Odkąd w rękach użytkowników telefonów komórkowych pojawiły się modele ze świetnymi obiektywami montowanymi z dwóch stron urządzenia, moda na selfie trwa. Zrobienie dobrego zdjęcia telefonem nie jest trudne, jeśli przestrzega się kilku zasad dotyczących pozowania, ustawienia aparatu, czy wykorzystania naturalnego światła. Nawet jeśli selfie nie stanie się zdjęciem profilowym na FB, nie trafi na Instagrama, to może przydać się nawet jako fotografia do CV, dlatego warto zadbać, by było ono wysokiej jakości. Jak zrobić dobre selfie? Dowiecie się z tego wpisu!

Co to jest selfie?

Wiele osób trochę śmieje się z tendencji do pstrykania sobie zdjęć w każdej sytuacji, ale prawda jest taka, że selfie, czyli zdjęcie swojej twarzy, może służyć do uwiecznienia naprawdę ważnych momentów w życiu. Na przykład na wycieczce nie zawsze możemy poprosić kogoś o zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Wtedy długa ręka sprytnie obsługująca telefon z aparatem cyfrowym lub kijek do selfie są po prostu niezastąpione. Warto oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie i nie robić sobie zdjęć na skraju klifu albo tuż nad stawem pełnym krokodyli…, ale na tle zabytku, pięknego widoku lub po prostu wspólnie z przyjaciółmi podczas imprezy selfie zawsze świetnie się sprawdzi jako pamiątka.

Selfie jako zdjęcie profilowe

Obecność w mediach społecznościowych to dzisiaj nie tylko frajda i możliwość utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi, ale często także konieczność. Media społecznościowe to nie tylko Facebook i Instagram, ale także Linkedin, czyli portal łączący osoby o różnych zawodach i szukających pracy z potencjalnymi pracodawcami. Dobre zdjęcie profilowe w postaci udanego selfie przyciągnie uwagę, zachęci do kontaktu, wzbudzi zaufanie. Pamiętajmy o tym, gdy dodajemy je, by zaprezentować swoją osobę szerszej publice!

Ładne selfie – pamiątka z wakacji

Zwiedzasz, latasz, podróżujesz kamperem, motocyklem, uwielbiasz ciche zakątki lub gwarne ulice miast? Najpiękniejszą pamiątką z podróży jest zdjęcie. Jeśli chcesz, by Twoja buzia pojawiła się na tle któregoś z cudów świata, na tle panoramy miasta, przepięknego górskiego albo nadmorskiego widoku, nie musisz zaczepiać innych turystów lub szukać statywu czy kamienia, na którym bezpiecznie można postawić telefon i włączyć samowyzwalacz. Jeśli użyjesz obiektywu od strony ekranu smartfona, możesz zrobić przepiękne wakacyjne zdjęcie, którym pochwalisz się w mediach społecznościowych, wyślesz do przyjaciół lub wydrukujesz w specjalistycznej firmie i włożysz do klasycznego albumu.

Jak zrobić ładne selfie telefonem?

Aby zrobić ładne selfie telefonem, nie musisz mieć najnowszego modelu urządzenia. Wystarczy, że będziesz pamiętać o 5 zasadach robienia zdjęcia smartfonem.
1. Światło
Najlepsze jest światło naturalne, czyli słoneczne. Jeśli robisz selfie w domu, podejdź do okna i ustaw się tak, by światło padało od przodu na twarz i dokładnie ją oświetlało. Podczas robienia selfie na otwartej przestrzeni dobrze jest szukać cienia. Nie można robić zdjęcia pod światło.
2. Ustawienie telefonu
Aparat trzeba trzymać odrobinę powyżej linii wzroku, pod skosem. Jeśli ustawimy go bezpośrednio przed twarzą, nos wyda się większy, twarz będzie zniekształcona. Uniesienie telefonu powyżej linii oczu sprawi, że twarz wyda się szczuplejsza.
3. Uporządkowane tło
Ta zasada odnosi się przede wszystkim do sytuacji, kiedy robimy selfie w mieszkaniu czy biurze. Nie trzeba rozstawiać specjalnych ekranów fotograficznych, ale dobrze jest poszukać białej ściany, która znajduje się blisko okna. Trzeba też… posprzątać: usunąć rozwieszone ubrania, pozamykać szafy, zdjąć ze ścian przedmioty, które będą wystawały zza głowy lub ustawić aparat tak, by w kadr nie wkradł się nieporządek.
4. Dobry kąt podczas pozowania
Chyba każdy ma swój ulubiony profil i to on powinien znaleźć się na zdjęciu. Osoby, które mają przedziałek z boku, częściej wybierają profil z bardziej zakryty włosami. Warto zrobić sobie kilka zdjęć z różnych stron i sprawdzić, w której pozie twarz wygląda najkorzystniej: z lewej, z prawej, a może z przodu?
5. Obróbka zdjęcia
Przy obróbce zdjęcia selfie lepiej postawić na minimalne, naturalne zmiany: można odrobinę zwiększyć jasność i kontrast, ale nasycenie barw czy balans bieli lepiej zmieniać bardzo ostrożnie. Nadmierne wygładzenie twarzy, które sprawi, że stanie się ona płaska, wcale nie wygląda korzystnie.

Przydatne gadżety: kijek do selfie

Podczas podróży warto mieć ze sobą prosty gadżet, jakim jest kijek do selfie. Kosztuje kilka, kilkanaście złotych, zależnie od modelu, stabilnie utrzymuje nawet duży smartfon i pozwala na robienie zdjęć selfie z większej odległości, dzięki czemu na zdjęciu poza twarzami widać tło. W przypadku robienia selfie podczas wakacji jest to znakomite rozwiązanie, gdy chcemy, by widać było za nami zabytki czy piękne krajobrazy, a nie chcemy prosić nikogo o pomoc w robieniu pamiątkowych fotografii.
Zdjęcia wykonane z uwagą i zgodnie z powyższymi wskazówkami na pewno będą udane. Poza wrzuceniem ich do mediów społecznościowych warto też zdjęcia wywołać, schować do albumu lub włożyć ramki i powiesić na ścianie. Gwarantujemy, że będą przepiękną dekoracją każdego wnętrza!

DO GÓRY