Jak odpowiednio kadrować zdjęcia? - Fotofachman

Jak odpowiednio kadrować zdjęcia?

Poznanie podstawowych zasad kompozycji oraz kadrowania zdjęć jest wprost konieczne, by móc świadomie rozwijać się w dziedzinie fotografii. Do tego sprawia, że z aparatem będzie przyjemniejsza i łatwiejsza. Choć w dzisiejszych czasach komputer oraz programy graficzne umożliwiają retuszowanie, to warto zadbać o to, by zdjęcia już w trakcie powstawania miały jak najwyższą jakość. Dowiedz się, jak najlepiej wykadrować zdjęcie już w trakcie jego tworzenia!

zdjęcie: Jędrek Kocjan | IG: @jedrekkocjan

Pamiętaj o równowadze

Podstawową zasadą, jakiej uczą wszyscy fotografowie, to zasada trójpodziału. Choć jest ona banalnie prosta, tłumaczona na wszelkich możliwych warsztatach czy publikowana w poradnikach, to ciągle wiele osób o niej zapomina, bądź nie zwraca na nią uwagi. Najczęstszym błędem staje się ustawianie interesującego nas obiektu w centralnej części kadru. Wspomniana zasada pokazuje, jak należy tworzyć kompozycję. Polega ona na podzieleniu kadru na dziewięć równych prostokątów (obecnie producenci aparatów oferują to jako funkcję wbudowaną w sprzęt). Chodzi o to, by fotografowany obiekt znajdował się w obszarze przynajmniej dwóch prostokątnych okienek. Choć z pewnością kompozycja centralna zdjęcia jest ciekawa, bo przykuwa uwagę, to jednocześnie staje się zbyt nudna i statyczna. Lepiej przekomponować fotografię, stawiając obiekt nie na środku, a nieco z boku – bliżej lewej czy prawej strony. Oczywiście nie mówimy, by dotykał on krawędzi, lecz wychodził poza obszar środka.

Unikaj zbyt szerokich kadrów

Innym błędem, jakiego dopuszczają się amatorzy, stawiający pierwsze kroki w robieniu zdjęć i szlifujący swój talent, jest zbyt szeroki kadr. Zdecydowanie lepiej wypełniać kadr, eliminując z niego te obiekty, które są zbędne oraz na których nam nie zależy. Taki sposób komponowania umożliwia odbiorcy skupienie się na tym, co najważniejsze na fotografii, unikając niepotrzebnego rozpraszania uwagi. Bardzo często wypełnia się całkowicie kadr, robiąc zdjęcia zwierzętom. To popularna technika, kiedy staramy się uchwycić piękno ich detali – wąsów, sierści, oczu czy pyszczka. Nawet jeśli nie jest się profesjonalistą, a fotografuje się hobbystycznie podczas wakacji bądź wyjazdów, warto pamiętać o takim sposobie kompozycji. Dzięki temu zdjęcia będą prawdziwymi pamiątkami, które cieszą oko na lata.

Dostosuj kadr do symetrii i punktu widzenia

Zdarza się, że tkwimy w przyzwyczajeniach i przez nie ciągle robimy zdjęcia, stosując tę samą perspektywę. Jest to niewątpliwy błąd, że posiadamy nawyk poziomego trzymania aparatu oraz  fotografowania wyłącznie w pozycji horyzontalnej. Warto spróbować zmienić punkt widzenia. Gdy fotografujemy obiekty podłużne, wysokie czy całe sylwetki ludzi lepiej jest złapać aparat w pionie i w taki sposób wykonać zdjęcie. Dzięki temu uwiecznimy wszystko to, na czym nam naprawdę zależy.
Warto także próbować znaleźć idealny dla siebie punkt widzenia, starając się uchwycić interesujące dla nas obiekty w inny sposób niż wszyscy. Wystarczy zrobić krok do tyłu czy w bok, kucnąć, położyć się, stanąć w całkowicie nowym miejscu, by nadać swojej perspektywie wyjątkowości i niebanalnie ukazać świat.

DO GÓRY