Fotografowanie w nocy – jak sobie poradzić? - Fotofachman

Fotografowanie w nocy – jak sobie poradzić?

Zdjęcia nocne od zawsze budzą dużo lęku wśród fotografów, dając się im poznać jako dziedzina niezwykle trudna, skomplikowana i wymagająca wielkich umiejętności. Na szczęście w praktyce tak nie jest. Choć faktycznie potrzeba więcej skupienia, to naprawdę interesujący oraz twórczy rodzaj fotografii, który każdy powinien poznać, by w końcu go pokochać. Jak stać się mistrzem zdjęć nocnych?

zdjęcie: Jędrek Kocjan | IG: @jedrekkocjan

Wykorzystuj wysokie ISO

Najprostszym rozwiązaniem, żeby uniknąć pomazanych lub poruszonych zdjęć nocnych, jest wykorzystanie wysokiej czułości matrycy ISO. Posiadają ją nie tylko lustrzanki cyfrowe, ale także aparaty kompaktowe. Wystarczy, że wyłączy się lampę błyskową i ustawi stosunkowo wysokie ISO, aby zagwarantować sobie, że nasza fotografia będzie naprawdę dobra. Kiedyś fotografowie raczej odradzali taki ruch, ponieważ im wyższa czułość, tym większy szum pojawiał się na zdjęciach. Mowa o wielokolorowym ziarnie, które niekiedy psuło jakość zdjęć. Dziś aparaty są tak skonstruowane, że występujący szum nie jest tak duży, jak dawniej, przez co śmiało można ustawiać większą wartość ISO.

Korzystaj z pomocy statywu

W zdjęciach nocnych bardzo pomocny jest statyw – taki zakupiony w sklepie, albo „naturalny”, czyli gdy wykorzystamy obiekty w naszym otoczeniu, takie jak murek czy stół. Stabilne ułożenie aparatu sprawi, że unikniemy drgnięć naszych dłoni, a co za tym idzie zdjęcia nie będą rozmyte bądź poruszone. Ma to szczególne zastosowanie, gdy używamy długiego czasu naświetlania.

Otwieraj przysłonę

Pamiętaj, że przysłona wpuszcza światło do aparatu, a jest ono wprost pożądane przy fotografii nocnej. Ustaw jej jak najmniejszą wartość, aby zminimalizować ryzyko szumów na zdjęciu i by otrzymać jak najjaśniejszy kadr. Im mniejsza przysłona, tym bardziej plastyczne zdjęcie, ponieważ wraz z jej otwarciem głębia ostrości się zmniejsza, eksponując jeden obiekt oraz rozmywając tło, które znajduje się za nim. Znajduje to ciekawe zastosowanie przy zdjęciach portretowych. Szczególnie nocą mogą one mieć wyjątkowy charakter. W końcu fotografia nocna nie ogranicza się wyłącznie do architektury, krajobrazu czy scen ulicznych.

Spróbuj zdjęć wieczornych

Nie zapominajmy, że najczęściej efektowne zdjęcia nocne powstają nie o późnych godzinach, kiedy tylko czerń nas otacza oraz mocne światło lamp ulicznych, ale wcześniej – gdy zaczyna zmierzchać, czyli wieczorem. Nie jest wtedy zbyt ciemno, a na niebie widać jeszcze promienie zachodzącego słońca. Całe otoczenie pozostaje równomiernie rozświetlone, dzięki czemu fotografie wychodzą naprawdę plastyczne i estetyczne. Warto wziąć sobie do serca tę wskazówkę, ponieważ wielu profesjonalnych fotografów wykonuje zdjęcia właśnie o takiej porze, nie czekając do głębokiej nocy.

Maluj światłem

Nie zawsze musimy dokładnie odwzorowywać rzeczywistość. Zdjęcia nocne dają niesamowitą okazję do zabawy światłem i ruchem. To jeden z najefektowniejszych sposobów na wykorzystanie długiego czasu naświetlania. Wystarczy, że zaopatrzymy się w statyw, ustawimy odpowiedni czas otwarcia migawki oraz znajdziemy takie miejsce, które będzie dla nas atrakcyjne. W efekcie możemy uzyskać naprawdę ciekawe rozmycie światła w postaci smug. Warto przetestować różne warianty naświetlania, by uzyskać jak najlepszy efekt.

DO GÓRY